Skip to content

Recipients, Finalists & Nominees

DAAD RISE Recipient

  • Alexa Griffith, Senior, Chemistry

Fulbrights

  • Rena Abdurehman, Senior, Biology: Study/Research, Argentina
  • Jacqueline Adams, Alum, Honors Psychology: Study/Research, Hungary
  • Carolyn Barnes, Senior, Honors Chemistry: Study/Research, Czech Republic
  • Kimberly Bress, Senior, College Scholars: Study/Research, Spain
  • Tiana Castillo, Senior, Communication Studies: English Teaching Assistantship, Vietnam
  • Stephen Crockett, Senior, Food Science & Technology: Partner Award: East Anglica, United Kingdom
  • Savannah Dixon, Alum, Architecture and Hispanic Studies: English Teaching Assistantship, Guatemala
  • William Dunn, Senior, Architecture: Study/Research, Indonesia
  • Derek Galyon, Alum, Honors Political Science: MA Grant, Ireland
  • Tamra Gilbertson, PhD, Sociology: Study/Research, Colombia
  • Miranda Johnson, Senior, Anthropology and Hispanic Studies: Study/Research, Costa Rica
  • Yuki Minami, Senior, Japanese Language and World Business: Study/Research, Japan
  • Christopher Neal, Senior, Honors Chemical Engineering: Study/Research, Germany- Alternate
  • Miles Ownby, Senior, Biosystems Engineering: Study/Research, Canada
  • Katie Plank, Alum, Biology: English Teaching Assistantship in Taiwan
  • Avanti Rangnekar, Senior, Economics: Study/Research in India
  • Trent Sanders, MA English: Literature Criticism & Text Studies: Arts, Romania
  • Joseph Wilson, MA English: Rhetoric Writing & Linguistics: English Teaching Assistantship, Kazakhstan
  • Brennan Hicks, Alum, Microbiology: English Teaching Assistantship, Brazil
  • Conny Zhao, Senior, Music & Culture: Arts, China

Goldwater Scholar

  • Brandon Barker, Junior, Chemical Engineering –Honorable Mention

NIH Oxford Cambridge Scholar

  • Sahba Seddighi, alum, College Scholars

Schwarzman Scholars

  • Hera Jay Brown, Senior, College Scholars – Alternate
  • Lucille Greer, Senior, Political Science & Middle East Studies
  • Colleen Ryan, Alum, Global Studies & Honors Sociology


Fulbright Semi-Finalists—27 semi-finalists, including 18 Fulbrights noted above:

  • Elizabeth Albee, Alum, Anthropology: UCD MA Grant, Ireland
  • Erik Beuck, PhD, Political Science: Study/Research Netherlands
  • Hera Jay Brown, Senior, College Scholars: Study/Research, Germany
  • Jeffrey Dickamore, MFA: Theatre: Arts, Canada
  • Alex Gray, Senior, Music: Arts, New Zealand
  • Kristen Purcell, Senior, Accounting & International Business: English Teaching Assistantship, Germany
  • Kirsten Salonga, Alum, Biology, VolsTeach: English Teaching Assistantship, Colombia

Goldwater Scholarship Campus Nominees

  • Kevin Kleiner, Junior, Physics & Mathematics
  • Jason Liang, Junior, Computer Science & Honors Mathematics
  • Grant Rigney, Junior, Chemical Engineering

Schwarzman Scholars Campus Nominee

  • Pete Cates, Senior, English

Truman Campus Nominees

  • Jasmine Blue, Senior, English
  • Jack Larimer, Senior, Political Science & Economics
  • Grant Rigney, Senior, Chemical Engineering, Finalist
  • Hunter Sinclair, Senior, Political Science
  • Jonathan Thomas, Junior, College Scholars

UK & Ireland Scholarships (Gates Cambridge, Mitchell, Marshall, Rhodes) Campus Nominees

  • Kimberley Bress, Senior, College Scholars: Rhodes
  • Hera Jay Brown, Senior, College Scholars: Marshal, Mitchell, Rhodes Nominee
  • Abigail Geater, Senior, Social Work: Mitchell

Yenching Academy Nominee

  • Hera Jay Brown, Senior, College Scholars

ONSF Exploration Scholars

  • Jessica Bertram, Junior, Neuroscience & Hispanic Studies: Argentina
  • Alayna Cameron, Junior, Biology: Netherlands
  • Ellie Eggink, Junior, Geography & Global Studies: Australia
  • Alexa Griffith, Junior, Chemistry: Germany
  • Katherine Harwell, Junior, Global Studies & Religious Studies: Czech Republic
  • Helen Martin, Junior, Anthropology & Hispanic Studies: Chile
  • Patrick Sonnenberg, Junior, College Scholars: Lithuania & United Kingdom
  • Nainika Sudheendra, Junior, Supply Chain Management: Germany
  • Reagan Yessler, Junior, English & Geography: United Kingdom

SIT-ONSF Scholars

  • Brooke Ballard, Senior, Chemical Engineering
  • Hera Jay Brown, Senior, College Scholars
  • Meghan Gragg, Junior, Global Studies & Middle East Studies

Boren Scholars

  • Lucy Greer, Junior, Political Science and Middle Eastern Studies: Jordan
  • Philip Baites, Junior, French Language & World Business: Morocco

Critical Language Scholars

  • Harrison Akins, PhD Candidate, Political Science: Urdu in Lucknow, India
  • Jonathan Hubbard-Shaw, Junior, Linguistics: Indonesian in Malang, Indonesia
  • Katie Plank, Senior, Biological Sciences: Chinese in Dalian, China
  • Lucy Greer, Junior, Political Science and Middle Eastern Studies: Arabic—Alternate

Fulbrights

  • Jordan Bakke, Senior, College Scholars (International Development): English Teaching Assistantship, Kazakhstan
  • Alexis Burnham, Alum, Animal Science: Study/Research Grant, Chile (declined; will complete 2-year EU–funded fellowship)
  • Nicholas Campbell, Senior, Hispanic Studies and Latin American & Caribbean Studies: English Teaching Assistantship, Colombia
  • Esther Choo, Senior, Anthropology; Study/Research Grant, South Korea
  • Alina Clay, Senior, College Scholars (Gender, Politics, and Policy): Study/Research Grant, Latvia
  • Will Clifft, Senior, Global Studies: English Teaching Assistantship, Brazil
  • Eric Peters, Senior, Economics and International Business: Study/Research Grant, Hungary
  • Joel Runnels, PhD Candidate, Deaf Education: Study/Research Grant, Ghana
  • Colleen Ryan, Senior, Global Studies and Honors Sociology: Partner Award—University of York, United Kingdom
  • Meghan Stuart, Senior, Physics, Honors Mathematics, and Computer Science: Study/Research Grant, Hungary

Gates Cambridge Scholar

  • Sahba Seddighi, Alum, College Scholars (Neuroplasticity and Neurodegenerative Disorders)

Goldwater Scholars

  • Kimberly Bress, Junior, College Scholars (Neuroscience and Mental Health)
  • Christopher Neal, Junior, Chemical and Biomolecular Engineering
  • Andrew Wintenberg, Junior, Honors Mathematics and Electrical Engineering

NSF Graduate Research Fellows

  • Ian Francis, Senior, Honors Mathematics
  • Patrick McKenzie, Senior, Biological Sciences
  • Louis Varriano, Senior, Physics

Pickering Foreign Affairs Fellow

  • Hera Jay Brown, Junior, College Scholars (declined award offer)

Schwarzman Scholar

  • Miranda Gottlieb, Alum, Political Science and Hispanic Studies


Fulbright Semi-Finalists—20 semi-finalists, including 10 Fulbrights noted above:

  • Darcy Ayers, Senior, Anthropology: English Teaching Assistantship, Turkey
  • Jonathan Barsness, PhD Candidate, Political Science: Study/Research, Egypt
  • Alexandra Brito, Senior, College Scholars: Study/Research, Canada
  • Raleigh Butler, Senior, Linguistics and French & Francophone Studies; Study/Research, Switzerland
  • Alyssa Green, Senior, Political Science: Partner Award—University of Essex, United Kingdom
  • Brennan Hicks, Alum, Microbiology: English Teaching Assistantship, Brazil
  • Krista Kennedy, Senior, Music: Study/Research, Ireland
  • Andrew Leming, Senior, Political Science and Hispanic Studies: Study/Research, Chile
  • Paige Scrivener, Alum, Global Studies: Study/Research, Taiwan
  • Nancy Truett, PhD Candidate, Counselor Education: Study/Research, Greece

Goldwater Scholarship Campus Nominee

  • Austin Mullen, Junior, Nuclear Engineering

Emerson Hunger Fellows Semi-Finalist

  • Anagha Uppal, Senior, College Scholars

Marshall Scholarship Finalist

  • Miranda Gottlieb, Alum, Political Science and Hispanic Studies

Schwarzman Scholars Campus Nominee

  • Weston Bell, Senior, Chemistry and Finance

Truman Scholarship Campus Nominees and National Finalists

  • Hera Jay Brown, Junior, College Scholars: Campus Nominee
  • Alex Crockett, Junior, Food Science & Technology: Finalist
  • Feroza Freeland, Junior, Political Science: Finalist
  • Elle Johnson, Junior, College Scholars: Campus Nominee

UK & Ireland Scholarships (Gates Cambridge, Mitchell, Marshall, Rhodes) Campus Nominees

  • Alexis Burnham, Alum, Animal Science: Marshall Nominee
  • Abby Durick, Senior, Honors Classical Archaeology: Gates Cambridge and Marshall Nominee
  • Ian Francis, Senior, Honors Mathematics: Gates Cambridge Nominee
  • Miranda Gottlieb, Alum, Political Science and Hispanic Studies: Marshall Finalist
  • Andrew Leming, Senior, Political Science and Hispanic Studies: Marshall Nominee
  • Colleen Ryan, Senior, Global Studies and Honors Sociology: Mitchell and Rhodes Nominee
  • Sahba Seddighi, Alum, College Scholars: Gates Cambridge Scholar
  • Meghan Stuart, Senior, Physics, Honors Mathematics, and Computer Science: Marshall and Rhodes Nominee

ONSF Exploration Scholars

  • Rena Abdurehman, Junior, Biological Sciences: Argentina
  • Kimberly Bress, Junior, College Scholars: Spain
  • Alex Crockett, Junior, Food Science & Technology: United Kingdom and Ireland
  • Dillon Dunn, Junior, Architecture: Indonesia
  • Matthew Guinn, Junior, Supply Chain Management: Denmark
  • Christopher Neal, Junior, Chemical and Biomolecular Engineering: Germany and United Kingdom
  • Avanti Rangnekar, Junior, Economics: India
  • Kirsten Salonga, Senior, Biological Sciences and VolsTeach: Colombia
  • Conny Zhao, Junior, Music: China

SIT-ONSF Scholars

  • Ben Bergman, Junior, Global Studies and Hispanic Studies: Peru
  • Julia Navin, Junior, Nutrition: Switzerland
  • Anagha Uppal, Senior, College Scholars: Bolivia, Morocco, Vietnam
  • Ruth Watson, Junior, Honors Microbiology: Switzerland

Click here to complete ONSF’s Scholarship/Fellowship Recipient Form

Contact Us

The flagship campus of the University of Tennessee System and partner in the Tennessee Transfer Pathway.

Report an accessibility barrier